Jakie są rodzaje dźwigów HDS?
- Szczegóły
W dzisiejszych czasach szeroko rozumiany transport jest nieodzownym elementem działalności wielu form przemysłu czy handlu. Właśnie dlatego powstają coraz to nowsze rozwiązania pozwalające taki transport, a precyzyjniej mówiąc załadunek i rozładunek towarów, usprawnić i przyspieszyć. Jedną z form takiego rozwiązania są dźwigi HDS. Czym one są i jakie ich rodzaje wyróżniamy? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te pytania!
Czym jest HDS?
Zacznijmy jednak od ustalenia, co kryje się pod skrótem HDS. Otóż jego rozwinięcie oznacza “hydrauliczny dźwig samochodowy”. Jak więc rozumiemy, jest to specjalne urządzenie zamontowane na samochodzie, pozwalające na samodzielny załadunek i rozładunek pojazdu. Zastosowanie HDS powoduje, że zbędne stają się dodatkowe dźwigi, wózki widłowe czy rampy rozładunkowe. Nie jest także wymagana specjalna infrastruktura albo inny, często drogi sprzęt. Wielką zaletą HDS jest także to, że nie zajmuje on dużo miejsca, a przy tym jest niesamowicie praktyczny, szczególnie w sektorze budowlanym. Innymi słowy, HDS jest jednym z najbardziej wszechstronnych i uniwersalnych rodzajów transportu!
Rodzaje dźwigów HDS
Same dźwigi HDS mogą być zróżnicowane, co wynika z konkretnego zastosowania i przeznaczenia podnośnika. Ogólnie możemy wyróżnić podstawowe rodzaje HDS, czyli:
- Dźwigi montowane za kabiną kierowcy – wysięgniki, takie nie zabierając dużo miejsca ładunkowego, a przy tym pozwalają na sprawny rozładunek i załadunek różnego towaru. Często spotyka się je w firmach transportowych.
- Dźwigi montowane za przestrzenią załadunkową pojazdu – dźwigi najczęściej stosowane w zestawach transportowych typu ciężarówka i przyczepa. Umożliwiają bowiem rozładunek towarów zarówno z ciężarówki, jak i przyczepy.
- Dźwigi HDS do użytku ogólnego – Montowane przeważnie wprost na podwoziu pojazdu i pracujące zazwyczaj poziomo albo pionowo. Głównie są to pojazdy do załadunku i rozładunku bez przestrzeni ładunkowej.
- HDS do wycinki leśnej – specjalistyczne dźwigi przystosowane do transportu drewna. Służą do chwytania drewnianych kłód i umożliwiają załadunek drewna w lesie bez wykorzystania innego typu maszyn.
Warto podkreślić także to, że jakiego rodzaju HDS by nie był, jego maksymalny wysięg oraz możliwość podnoszenia nawet bardzo ciężkich towarów, powodują, że jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i warto z niego korzystać.