Rozładunek maszyn od producenta – jak się tym fachowo zająć?
- Szczegóły
Transport ogromnych, lecz często delikatnych maszyn przemysłowych, to bardzo skomplikowany proces. Nie mniej trudny jest ich rozładunek u klienta, w hali produkcyjnej – najczęściej nie dysponuje on tym samym specjalistycznym sprzętem, którego producent użył do załadunku. Kilkunastotonową maszynę nie tylko należy wydostać np. z kontenera, ale też ulokować w miejscu, w którym ma ona pracować. Dodatkowym wyzwaniem jest montaż jej ciężkich elementów i podłączenie mediów tak, by z urządzenia można było jak najszybciej korzystać. Dlaczego warto do tych czynności zatrudnić wyspecjalizowaną ekipę?
Profesjonalny sprzęt do przemieszczania maszyn
Rozładunku maszyny przemysłowej niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Do wykonania danego zadania dobiera się go indywidualnie. Ekipa zajmująca się rozładunkiem dysponuje m.in. różnego rodzaju dźwigami, żurawiami HDS i wózkami widłowymi. Nasi specjaliści korzystają dodatkowo z suwnicy hydraulicznej o udźwigu do 100 ton, która umożliwia rozładunek nawet tam, gdzie nie da się skorzystać z innych sprzętów.
Do rozładunku i montażu przydatne są również ruchome podesty, wózki rolkowe, oraz delikatne podnośniki poduszkowe i hydrauliczne. Aby rozładunek przebiegał bezpiecznie zarówno dla samych maszyn, jak i dla otoczenia, wspomniane urządzenia powinny być obsługiwane przez doświadczonych specjalistów. Sprawdzą oni przygotowanie przestrzeni, w której maszyna ma stanąć, odpowiednio ją wyważą i podłączą zasilanie.
Dlaczego warto zatrudnić specjalistów?
Skorzystanie z pomocy fachowców przy rozładunku i montażu maszyn jest niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy daną maszynę należy umieścić np. na wysokiej kondygnacji, czy wstawić do zakładu przez okno. W tym wypadku tylko specjaliści są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo całej operacji, nie narażając danego obiektu na uszkodzenia.
Należy również pamiętać o tym, że zasady rozładunku i montażu maszyny często są ujęte w dokumentacji technicznej jej producenta. Uszkodzenie maszyny podczas nieprawidłowego przeprowadzenia tych czynności może skutkować nawet utratą gwarancji.
Nawet właściciele firm, którzy korzystają z usługi rozładunku niewielkich maszyn, wiedzą, że jest to dla nich większa oszczędność, niż np. kupowanie specjalistycznych urządzeń dźwigowych czy podnośników. Te bowiem należy dodatkowo serwisować i pamiętać o ich przeglądach – jeśli więc nie będą zbyt często używane w działalności firmy, ich zakup jest kompletnie nieopłacalny.